کاشت مو

داشتن ظاهری جوان و سلامت برای همه بسیار مهم است. کاشت مو عامل مهمی در این زمینه است که اعتماد به نفس را به افراد بازمی گرداند. باید قبل از عمل کاشت مو با پزشک خود درباره انتظاراتی که دارید صحبت کنید. کاشت مو روشی است که در آن از موهای موجود بر روی سر برداشت می‏ کنند و به نواحی بی مو انتقال می ‏دهند.

» عمل کاشت موی طبیعی به چه صورت است؟

 کاشت مو یک عمل جراحی سرپایی، بسیار راحت و بی‌خطر محسوب شده و نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان ندارد. در کاشت موی طبیعی برداشت (انتقال) مو از بانک مو (پشت و کناره‌های سر) صورت گرفته و سپس در بخش‌های طاس کاشته می‌شود.

» فاکتورهای مهم برای انجام کاشت مو

› سن یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار است و عامل مهمی در به عقب انداختن زمان کاشت موی طبیعی است.
› سابـقه‌ی خانـوادگی طاسـی در شخص
 وضعیت فعلی طاسی فرد و خصوصیات پوست و مو در منطقه‌ی پشت سر
› توجه به روان‌شناسی بیمار و وضعیت بلوغ فکری و روانی وی
› انتظارات و توقعات بیمار از کاشت مو

» روش های کاشت مو :

› این روش درمانی به روش‏های مختلف و مدرنی انجام می ‏شود:
۱٫ میکروسرجری (FUT) .
۲٫ غیر جراحی (FIT).

» تفاوت های روش کاشت مو میکروسرجری (FUT) با روش غیر جراحی (FIT):

› طریقه‌ی کاشت موهای برداشته‌شده در هر دو روش، یکسان بوده و موها به صورت میکروگرافت کاشته می‌شوند در نتیجه اختلاف این دو روش فقط در طریقه‌ی برداشت موها است.

» روش کاشت مو میکروسرجری (FUT) چگونه است؟

› با استفاده از روش میکروسرجری (FUT) جراح یک نوار به اندازه ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر را از پوست پشت سر فرد برداشت می ‏کند. این ناحیه بلافاصله بعد از بخیه توسط موهای اطراف آن پنهان می‏ شود. سپس تیم کاشت، نوار پوستی را به ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرافت موی کوچک تقسیم می‏ کنند. میزان گرفت‏ ها بستگی به جنس مو، کیفیت، رنگ و اندازه منطقه دارد.

» روش کاشت مو غیر جراحی (FIT) چگونه است؟

› در روش غیر جراحی تیم کاشت، موهای ناحیه پشت سر را می‏ تراشند و فولیکول‏ های مو را دانه دانه یکی پس از دیگری خارج می ‏کنند.

» عمل کاشت مو چگونه انجام می شود؟

› مراحل پس از برداشت در روش های  FIT وFUT مشابه یکدیگر هستند. جراح منطقه کاشت را مشخص می‏ کند و بعد از پاک‏سازی و جدا کردن گرافت‏ های مو، شکاف‏ هایی برای کاشت موها ایجاد می‏ کند. فقط فولیکول‏ هایی که بالاترین شانس زنده ماندن را دارند برای کاشت مو انتخاب می ‏شوند. این انتخاب در نتیجه ‏گیری نهایی بسیار تاثیرگذار است. تکنسین‏ های ماهر تیم کاشت با یک میکروسکوپ استریو با قدرت بالا گرافت ‏های فولیکولی را آماده می ‏کنند تا مطمئن باشند که موها تا زمان پیوند در شرایط مطلوب باقی می ‏مانند.

» مدت زمان عمل کاشت مو چقدر است؟

› با توجه به مساحت منطقه کاشت، زمان عمل ۴ تا ۶ ساعت طول می‏ کشد. در هنگام عمل می توانید خود را سرگرم کنید. فیلمی که مدت‏ها برنامه دیدن آن را دارید، هنگام کاشت مو ببینید. موزیک‏ های مورد علاقه خود را جمع ‏آوری کنید تا زمان جراحی به آن‏ها گوش دهید. کار کردن با گوشی، تبلت و … نیز بلامانع است.

» مراقبت‏های بعد از عمل کاشت مو

› بعد از جراحی پوست سر حساس و ملتهب می‏ شود. برای چند روز باید قرص‏ های ضد التهابی، مسکن و آنتی بیوتیک مصرف کنید. همچنین دو الی سه روز باند و پانسمان بر روی سر قرار می‏ گیرد. بعد از گذشت یک هفته می‏ توانید به فعالیت روزانه خود ادامه دهید.
› تا یک هفته هرگونه فعالیت ورزشی ممنوع است.

› تا دو هفته از انجـام کارهـای سنگیـن بپرهیزیـد.

› در این مدت از خم شدن زیاد در حالت ایستاده خودداری کنید.
› تا دو هفته محل کاشت مو را روزانه با شامپوی مخصوص به صورت ملایم بشویید.
› تا سه هفته بعد از جراحی موهای کاشته شده شروع به ریزش می‏ کنند و در این مرحله مراقبت‏ ها و توصیه‏ های پزشک و تیم متخصص را باید به دقت رعایت کرد تا موها وارد فاز رشد مجدد شوند. بیشتر افراد پس از ۶ تا ۹ ماه رشد مو را مشاهده می‏ کنند.

» مزایای کاشت مو

› به طور مادام‌العمر و به صورت طبیعی رشد خواهند کرد.
 قابل شستشو، اصلاح، آرایش و رنگ کردن است.
 نیاز به مراقبت دارویی و غیر دارویی خاصی ندارند.

» عوارض کاشت مو

› همانند هر نوع جراحی، اگر کاشت مو تحت نظر متخصص انجام نشود منجر به بروز خطراتی از جمله خونریزی و عفونت و رشد موهای جدید غیر طبیعی وجود دارد.

نمونه کاشت مو